Práve sa nachádzate: Úvod > Čo treba vedieť > Čistenie rohoží

Čistenie rohoží

Pre dosiahnutie vyšších kvalitatívnych vlastností ako aj životnosti rohoží sa odporúča pravidelné čistenie. Tieto inštrukcie zabezpečia ich lepší vzhľad aj funkčnosť.

PVC špongiové, Uretánové rohože

Najvhodnejšie je zametanie alebo pretretie povrchu mopom. Tieto typy rohoží môžu byť utreté aj namokro jemným mydlom alebo saponátom. Použite saponáty s pH s hodnotami medzi 4 až 9.

Nitrilové rohože

Odporúča sa zametanie, vysávanie, umývanie jemným mydlom s pH medzi 5 až 9 alebo čistenie tlakom do 1500 PSI/70-100barov

Polyuretánové rohože

Odporúča sa zametanie, vysávanie, umývanie jemným mydlom s pH 6 až 8 a následným vysušením všetkej vody.

Gumové rohože a PVC

Použite vysokotlakovú hadicu (pri väčšine rohoží tlak nesmie presahovať 500 PSI/35 barov) s horúcou vodou (max. 71°C), aby ste sa zbavili nečistôt alebo olejových zvyškov. Pre lepšie výsledky použite na očistenie rohoží jemné mydlo alebo saponát s pH medzi 4 až 8. Vo väčšine prípadov sa neodporúča čistenie parou, odmasťovače ani žieraviny. Nepoužívajte na čistenie rohoží mechanické prístroje ani kefy.

ESD rohože

Pri tomto type rohoží je dôležitá pravidelnosť. Odporúča sa zametanie, vysávanie, alebo pretretie mopom nasucho. Ďalšou variantou je pretrieť rohože s jemným mydlom alebo čistiacim prostriedkom so statickou kontrolou, ktorý nezanecháva zvyšky. Takýmto spôsobom zabezpečíte, že bude rohož efektívne fungovať aj naďalej.

Vnútorné savé rohože

Vnútorné savé rohože
  • Vysávanie: denne
  • Extrakčné vxsávanie: pravidelne

Vonkajšie nesavé rohože

Vonkajšie nesavé rohože
  • Vysávanie: denne
  • Vysávanie pod rohožou: týždenne
  • Umytie vodou a saponátom: pravidelne